RSS

Canon’ mu, Nikon’ mu?…(II)

25 Mar

allroundview

Bu konuda ilk yazımı yazmıştım. İkinci yazımda bu iki markanın ürettiği fotoğraf makinelerinin ve lenslerinin karşılaştırmasını maddeler halinde yapıp, fikir vermeye çalışacağım. Öyleyse aşağıya buyrun ;

1-) Nikon SLR makineler ve Lensler, Muadil Canon SLR makine ve lenslere göre daha pahalıdır.

2-) Nikon SLR makineler, ikinci el olarak değerlerini kaybetmeyip, yüksek fiyatlarla satılabilirken, Canon SLR makinelerin ikici ellerinde değer kaybı daha fazladır. (Örneğin ; Nikon D300 SLR makinenin ikinci el fiyatı 1750 TL civarında iken buna muadil olarak sayılan Canon 40D SLR makinenin fiyatı 900 TL civarındadır.)

3-) Genel  kullanıcı kitlesinden gelen eleştiri ve söylemlere göre (bir çok fotoğraf stüdyosu olan kişiden de benzer tepkiyi aldım), Nikon makineler, düşme ve çarpmalarda, Canon’ lara göre daha sağlam olduğu kanısı hakim.

4-) Canon, Lens konusunda daha sade ve kafa karıştırmıyor. EF serisi full frame lensler, hem Full Frame, hem de Crop (kırpma) Faktörlü makinelerde kullanılabiliyor. EF-S serisi lensler ise sadece crop faktörlü makinelerde kullanılıyor. Nikon ise bu konuda, kullanıcılara kafa karışıklığı yaşatıyor. D serisi, DX serisi, G serisi, FX serisi olmak üzere bir çok lens tipi mevcut. Bazı lenslerde motor varken bazı lenslerde AF (Otomatik Netleme) motoru bulunmuyor. Canon’ un her iki lens türünde bu motorlar mevcut.

5-) Nikon SLR makineler, netleme yaparken renk doygunluğunu kullanıyor, Canon makineler ise Kontrast değerine göre netleme yapıyor. Dolayısı ile renkli fotoğraflarda, Nikon’ un renk doygunluğu daha iyi iken, siyah beyaz fotoğraflarda Canon’un kontrastı kendini belli ediyor.

6-) Canon makinelerin menü yapısı daha basit ve anlaşılır iken, Nikon’ ların menü yapısı ve menülerin öğrenilmesi kullanıcılara daha zor geliyor.

7-) Makinelerin gövde (body) ergonomileri, üzerlerindeki kontrollerin ve düğmelerin yerleşim şekilleri Nikon’da daha başarılı bulunuyor. (Örneğin ; Nikon makineleri bir parmakla açabilirken, Canon’ un 30D, 40D ve 50D gibi modellerinde açma düğmesinin ergonomisi son derece kötü.)

8–) Canon ilk zamanlar, Nikon’dan daha yüksek ISO başarımına sahip iken, günümüzdeki modellerde (örneğin Canon 600D ile Nikon D5100) Nikon,  ISO başarımında Canon’ u yakalamış hatta geçmiştir.

9-) Hem Nikon, hem de Canon için Sigma, Tamron, Tokina v.b markaların ürettiği lensler bulunmaktadır.

alroundview2

İlk etapta aklıma gelen karşılaştırma ölçüleri bunlar. Belki bu ölçüler daha fazla arttırılabilir. İlk yazımda dediğim gibi, almak istediğiniz makine, ister Canon olsun, ister Nikon olsun, öncelikle elinize alıp inceleyin.. Hangisi içinize siniyorsa, gönlünüz hangine yatıyorsa onu alın..Yoksa dediğim gibi her ikisi de çok iyi markalar ve çok iyi makineler yapıyorlar.

Bana sorarsanız, “Sizin gönlünüz hangisinden yana?” diye..Ben hem Nikon, hem de Canon kullandım ve hala kullanıyorum..Ama illa da birini seç, derseniz gönlüm Nikon’dan yanadır benim..Bunun bir sebebi yok.. Belki, D-SLR makinelerde İlk göz ağrım Nikon olduğu için, belki de elime iyi oturduğu içindir..

Sağlıcakla Kalın..

 
Yorum yapın

Yazan: Mart 25, 2013 in Uncategorized

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: