RSS

Canon’ mu, Nikon’ mu?…(I)

07 Mar

İnsanın bu soruyu soran kişiye, “Sana Ne?” diyesi geliyor.. Türk Milletinde hep vardır, birşeyleri başka şeylerle kıyaslamak.. Orhan Baba’ mı, Ferdi Tayfur mu?… Zeki Müren mi, Bülent Ersoy mu?… Tofaş mı Reno mu?.. Müslüm Baba mı, Hakan Taşıyan mı? v.b..Bu tür kıyaslamaları, millet olarak hep yapmışızdır.. Fotoğrafçılık ile ilgili forumlara ve fotoğraf sitelerine baktığınızda da benzer durum hep devam ediyor.. Canon mu, Nikon mu?.. Canon’ cular Can, Nikon’u yerin dibine batırıyor, Nikon’ cular, Canon’ a ağır eleştiriler getiriyor.. Gerçekten, Canon’ mu yoksa Nikon’ mu?

canikon

Her iki firma da bu konuda dünya devi sayılır.. İstatistiklere bakılınca, Canon kullananlar Nikon’a göre üst sırada görünseler de, Nikon kullanıcıları da oldukça çok sayıda.. Bu arada, Canon ve Nikon haricinde, en az onlar kadar, hatta onlardan daha iyi fotoğraf makinesi ve lens üreten firmalar mevcut. Sadece, bu iki firmanın marka bilinirlikleri daha yüksek.. Örneğin ; Pentax, Sony, Olmypus firmaları, teknoloji olarak ve ürettikleri makinelerin çekim kaliteleri olarak Canon ve Nikon’ da çok da aşağı sayılmazlar.. Bir de üst segmentte (sınıfta) yer alan Leica ve Hasselblad firmasının Mamiya’ ları var.. Bu makineler genellikle, profesyonellerce tercih ediliyor..Zaten, amatör fotoğrafçılıkla uğraşanların bu segmente yaklaşması pek mümkün görünmüyor..Bir Leica M9, Lensleri ile birlikte, 25.000-30.000 TL yi geçebiliyor. Mamiya’ lar 45.000-95.000 arası uçuk fiyatlar aralığında geziniyor.. Lens konusunda, bir çok makine üreticisi çok iyi lensler üretseler de Carl Zeiss, Scheneider ve Leica’ nın eline su dökebilen pek yok.. Özellikle de Carl Zeiss bu konuda çok yukarılarda..

Aslında, fotoğrafçılık ile uğraşacak kişiler, onun bunun ağızına bakarak değil, içine sinecek, eline ve gönlüne sinecek makineyi kendileri seçmeli, makineyi eline alıp incelemelidir.. Aynı zaman da, bütçeleri de bu konuda belirleyici olacaktır.  Sadece DSLR makineyi seçmek de yetmeyecektir. Lens çeşitleri ve kaliteleri, marka yaygınlığı, servis ağı gibi etkenler de seçilecek fotoğraf makinesinde etkili olmaktadır.. İşte bu nokta da Canon ve Nikon özellikle de ülkemizde, diğer markalardan öne çıkmaktadır. Örneğin Canon ve Nikon’ un her türlü lensi Pentax’ ın veya Olympus’ un lens çeşitliliği (ülkemiz için) çok fazla değil.. Ayrıca Canon ve Nikon’ un Türkiye temsilcileri de güçlü ve önemli firmalar..

slr_machine

Bu konuya bir daha ki yazıda da devam edelim.. Nikon ve Canon’ ların özelliklerini karşılaştırır bu konuda bir fikir edinmenizi sağlamış oluruz..

Şimdilik hoşçakalın..Işığınız bol, fotoğraflarınız renkli olsun.

 
Yorum yapın

Yazan: Mart 7, 2013 in Uncategorized

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: