RSS

Linux ile Fotoğrafçılık Olur mu?

24 Şub

Uzun yıllardır, Linux işletim sistemleri kullanıyorum. Şu an son olarak bilgisayarlarımda ağırlıklı olarak, KDE Masaüstü ortamına sahip Linux Mint ve Ubuntu Linux kurulu. Zaman buldukça amatör olarak fotoğrafçılık yapıyor, Photoshop kursları veriyorum. Photoshop, Windows ve Mac bilgisayarlarda çalışıyor. Maalesef, Linux sürümü yok. Bazen kurslarda, kursiyerlere Linux’dan bahsediyorum. Geçen gün, Photoshop kursunda bir kursiyer, “Hocam, genellikle ağırlıklı olarak Linux kullandığınızı belirtiyorsunuz. Fotoğrafçılık ta yapıyorsunuz. Linux’da fotoğrafçılık araçları var mı ne durumda?” şeklinde bir soru sorunca, bununla ilgili bir yazı yazmam gerektiğine karar verdim.

Linux Mint’ ten aldığım ekran görüntüleri ile yazıma başlıyorum. Aynı veya benzer araçları, Ubuntu ve diğer Linux dağıtımlarında da bulabilirsiniz.

Linux Mint ile çalışırken, Fotoğrafçılık ile ilgili yazılımları öncelikle kurmanız gerekir.

Linux Mint Ana Menü Düğmesi > Uygulamalar > Sistem > Yazılım Yöneticisi’ ni çalıştırdıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran karşınıza gelecektir.

foto-gunluk

Yukarıdaki Yazılım Yönetici penceresinden, GRAFİKLER simgesine tıklamanız gerekiyor. Linux Mint Yazılım Yöneticisinde yüklenebilecek olan programlar, kategorilere ayrılmıştır. Kategoriler altından buralardaki yazılımlara ulaşabilirsiniz.

foto-gunluk1

Yukarıda, Grafikler simgesinin altında yer alan diğer kategoriler görülmektedir. Buradan Fotoğrafçılık kategorisini seçiyoruz.

foto-gunluk2

Fotoğrafçılık kategorisinde bir çok program bulunmaktadır. (Bu programların neredeyse tümü ücretsizdir)… Google’ ın Picasa yazılımı, Fotoğraf görüntüleyiciler, RAW düzenleyiciler ve Photoshop benzeri düzenleme yazılımlarına buradan ulaşabilir, üzerine çift tıklayıp, kurulum sayfasına gelebilirsiniz.

foto-gunluk3

Örnek olarak, yukarıdaki KPHOTOALBUM yazılımına çift tıklayıp, KUR düğmesine tıklarsanız, yazılım sisteminize kurulacaktır.

foto-gunluk4

Linux Mint’ te Gwenview isimli fotoğraf görüntüleme programı vardır. Ben, hızlı bir şekilde fotoğraf görüntülemek için bu programı kullanıyorum. Program ile aynı zamanda, fotoğrafların EXIF (Meta) bilgilerine de göz atabiliyorsunuz. (Bakınız aşağıdaki ekran görüntüsü)..

foto-gunluk5

Gwenview ile fotoğrafın EXIF bilgilerindeki ISO, Enstantane, Lens, Makine v.b bilgileri görüntüleyebiliyorsunuz.

foto-gunluk6

GIMP isimli program ile (üstte), fotoğraf üzerinde her türlü düzenlemeyi yapabiliyorsunuz. Photoshop’u aratmıyor GIMP… Aynı zamanda bu programın Windows ve Mac sürümleri de var. İsteyenler, Google amcaya sorup, bunları indirebilirler.

foto-gunluk7

GIMP’ in bir çok aracı ve menülerindeki seçenekler, Photoshop’ tan eksik kalmıyor. Örneğin yukarıdaki menüde, Renk Dengesi, Parlaklık, Kontrast v.b değerleri değiştirebiliyorsunuz.

foto-gunluk8

Digital SLR fotoğraf makineleri ile RAW (Ham) Formatta fotoğraflar çeken fotoğrafçılar, bunları genellikle Photoshop’ taki Camera RAW yazılımı ile düzenliyorlar. Linux Mint’ te de RAW formattaki fotoğrafları işleyebilen yazılımlar var. Ben bunlardan üç tanesinin ekran görüntüsü aldım.

RAW formatta fotoğraf düzenleyebilen programlardan birisi, yukarıda ekran görüntüsü verilen RAW Therapee yazılımı..Ayarları, Adobe Camera RAW’a benziyor.

Bir diğeri, aşağıdaki, RAW Studio yazılımı. Bu da oldukça başarılı bir program.

foto-gunluk9

Son olarak üçüncüsünün ekran görüntüsünü aşağıda verdiğim UFRAW yazılımı. Bu da oldukça başarılı bir yazılım.

foto-gunluk10

Her üç RAW düzenleme yazılımı, Nikon veya Canon DSLR makinelerle çekilen, RAW fotoğrafları düzenleyip, JPG veya diğer formatlara çevirebiliyor.

foto-gunluk11

Linux Mint’ te her ne kadar, fotoğraf görüntüleyici yazılımı bol miktarda bulunsa da, Windows’ ta kullandığım Google Picasa, benim için Linux’ ta da vazgeçilmez. Yazılım depolarında Picasa’ yı bulup kurabiliyorsunuz.

Gördüğünüz gibi, Linux işletim sistemlerinde de, fotoğrafçılık yazılımlarını kullanabilir, başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Hem de korsan, kaçak yazılım kullanmadan ve daha güvenli bir şekilde..Şimdilik hoşçakalın..Yeri ve zamanı geldikçe bu konularda yeni yazılar yazacağım.

 
Yorum yapın

Yazan: Şubat 24, 2013 in Uncategorized

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: